Kiedy sieć 5G w Polsce?

W obliczu nadchodzącego udostępnienia i upowszechnienia technologii 5G w Polsce takie technologie, jak 2G, 3G a nawet 4G powoli zaczną odchodzić do lamusa. Jakie korzyści związane są z wprowadzeniem 5G? Kiedy, gdzie i w jakiej kolejności to nastąpi?

Technologia mobilna piątej generacji

Sieć 5G to nowy standard technologii mobilnej, który w porównaniu do poprzednich standardów pod względem właściwości użytkowych wyróżnia się przede wszystkim znacznie wyższą przepustowością, większą prędkością przesyłanych danych. Dzięki temu na jednym kilometrze kwadratowym może być obsługiwanych jednocześnie nawet milion urządzeń, co umożliwi bezproblemowe korzystanie z dobrodziejstw technologii mobilnej np. podczas imprez masowych. Nowy standard to także nowe możliwości wykorzystania technologii mobilnej, których stosowanie jak dotąd, ze względu na ograniczenia w przesyle danych nie było możliwe. I tak dzięki sieci 5G będzie możliwe wprowadzenie do użytku publicznego m.in. inteligentnych systemów sterowania ruchem, oświetleniem, budynkami, naprowadzania pojazdów na miejsca parkingowe a w przyszłości nawet sterowania pojazdami autonomicznymi.

5G już w styczniu 2020

Pomimo trwających testów pilotażowych sieci 5G i nierozstrzygniętej jeszcze aukcji na operatora pasma głównego 5G, operator sieci komórkowej Play już zdecydował się na uruchomienie technologii 5G do użytku publicznego dla Trójmiasta, które nastąpi 7 stycznia 2020 roku. Stanie się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu z miastem Gdynia i możliwościom technologicznym po stronie operatora. W tym celu zmodernizowanych zostanie ponad 100 stacji bazowych, które do tej pory wykorzystywane były do świadczenia usług w technologii 4G LTE. Oczywiście stacje te nadal będą obsługiwały klientów korzystających z 4G.

Kiedy 5G powszechnie dostępne?

W połowie 2020 roku odbędzie się aukcja pasma 5G, w której wyłoniony zostanie operator sieci w Polsce. To od tego operatora będzie zależała kolejność i szybkość udostępniania sieci 5G w poszczególnych rejonach kraju. Wiadome jest tylko, że nowy operator będzie zobowiązany do udostępnienia 5G dla przynajmniej jednego miasta w Polsce do 2020 roku i dla większości miast i głównych szlaków komunikacyjnych do końca 2025 roku. Jednak biorąc pod uwagę interes ekonomiczny a także możliwości technologiczne, które już teraz umożliwiają pokrycie zasięgiem sieci 5G 47% terytorium Polski – stanie się to zapewne znacznie szybciej.

Jaki telefon do sieci 5G?

Aby korzystać z sieci 5G nie wystarczy przebywać w jej zasięgu. Potrzebny jest również telefon przystosowany do obsługi technologii 5G. Na dzień pisania tego artykułu i w przeddzień udostępnienia 5G do użytku publicznego żaden z „flagowych” telefonów czołowych producentów nie jest wyposażony w modem 5G. Obecnie jedynym dostępnym w sprzedaży konsumenckiej w Polsce telefonem obsługującym sieć 5G jest Huawei Mate 20 X 5G. Wszystkie nowe telefony obsługujące technologię 5G znajdują się pod tym tagiem: TELEFONY 5G.

Kliknij, aby ocenić od 1 do 5
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Błażej Zieliński
Błażej Zieliński

Entuzjasta telewizorów o wieloletnim doświadczeniu w recenzowaniu sprzętu elektronicznego. Błażej jest również pasjonatem sportu, a jego drugie zainteresowanie to wspieranie lokalnych drużyn sportowych.

📧 Masz pytania? Napisz do mnie!

Chętnie usłyszymy co sądzisz!

Dodaj Odpowiedź

telepedia.pl
Logo
Porównaj produkty
  • Total (0)
Porównaj
0