Telewizory OLED – Porównaj przed zakupem – Ranking

Jeśli zastanawiasz się jaki telewizor OLED wybrać dla siebie skorzystaj z poniższego zestawienia telewizorów OLED aktualnie dostępnych w sklepach w Polsce. Ma ono charakter rankingu, a przy ustalaniu kolejności bierzemy pod uwagę jakość obrazu, specyfikacje techniczne, funkcje oraz ceny. Wszystkie te informacje przedstawiamy w skondensowanej formie, co pozwala na szybkie porównanie poszczególnych modeli. Wśród nich znajdują się telewizory OLED o najpopularniejszych przekątnych ekranu: 55 cali i 65 cali, a także pozostałe ich warianty.

Najlepsze telewizory OLED – ranking i porównanie

Telewizory OLED charakteryzują się najlepszą jakością obrazu, której nie są w stanie dorównać telewizory LCD z nawet coraz bardziej zaawansowanym podświetleniem LED. Samoświecące, niezależne piksele przekładają się na obraz wyróżniający się doskonałą paletą barw, a przede wszystkim idealną czernią, a co za tym idzie nieskończonym kontrastem i szczegółowością. Dzięki niskiej emisji niebieskiego światła są również bezpieczniejsze dla oczu. Istotną ich wadą może być jednak wysoka cena, dlatego ją również uwzględniliśmy przy ustalaniu listy najlepszych telewizorów OLED:

MiejsceModelPodsumowanie
1.LG OLED C2Najlepszy telewizor OLED w stosunku jakości do ceny
2.Samsung OLED S95BNajtańszy telewizor OLED z panelem typu QD-OLED
3.Sony OLED A95KNajlepszy telewizor OLED w roku modelowym 2022/23
4.Sony OLED A80KAlternatywny wybór telewizora OLED z Google TV
5.Panasonic LZ1500ENajlepszy wybór telewizora OLED Panasonic
6.LG OLED B2Najtańszy telewizor OLED z odświeżaniem 100/120 Hz
7.Sony OLED A80JPrzystępny cenowo tv OLED z ubiegłego roku modelowego
8.Philips OLED707/12Telewizor OLED z Ambilight
9.LG OLED A2Najtańszy telewizor OLED

W rankingu telewizorów OLED dominują produkty LG. Wynika to z faktu, że LG jest wiodącym producentem paneli OLED na świecie, w które zaopatruje również innych producentów telewizorów oraz posiada największą gamę modeli telewizorów OLED w swojej ofercie. Największy konkurent LG – Samsung w aktualnym roku modelowym po raz pierwszy wprowadził do swojej oferty telewizor OLED, przy okazji proponując ewolucję polegającą na zastosowaniu zupełnie nowego typu panelu – QD-OLED. Poniższej prezentujemy najważniejsze informacje o każdym telewizorze OLED z rankingu:

Telewizory OLED LG C2

Telewizor LG OLED C2

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu42, 48, 55, 65, 77, 83 cale
MatrycaOLED, typ WOLED, OLED Evo
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10 Pro, Dolby Vision IQ, HLG
Procesor α9 Gen5 AI
Dźwięk2.2, 40 W
Złącza4x HDMI (standard 2.1), 3x USB, CI+, Ethernet (LAN)
TunerDVB-T2/HEVC, DVB-C, DVB-S2/S
System operacyjnywebOS

Jakość obrazu i dźwięku

LG OLED C2 to biorąc pod uwagę stosunek jakości obrazu i oferowanych możliwości do ceny najlepsza propozycja telewizora OLED w roku modelowym 2022/2023. LG, jako wiodący producent paneli OLED posiada w swojej ofercie najwięcej modeli OLED, a LG C2 odróżnia się od niżej pozycjonowanych przede wszystkim technologią OLED Evo. Pod nazwą tą kryje się połączenie właściwości panelu wyposażonego w nową warstwę i silniejszy materiał emisyjny, technologii przetwarzania obrazu oraz zaawansowanych algorytmów, co przekłada się na lepsze parametry w zakresie luminacji w porównaniu z konwencjonalnymi telewizorami OLED. Różnica w jasności ekranu pokazana została na poniższym zdjęciu:

Różnica w jasności ekranu pomiędzkystandardowym ekranem OLED a ekranem wykonanym w technologii OLED Evo

LG OLED C2 wyposażony jest w wydajny i szybki procesor α9 piątej generacji, którego zaawansowany algorytm odpowiada za nadanie obrazowi naturalnej głębi oraz spektakularnie żywych, dokładnie odwzorowanych kolorów. Nowa funkcja Dynamic Tone Mapping Pro przetwarza indywidualnie 5 000 obszarów na ekranie dla uzyskania żywszego i jeszcze bardziej szczegółowego obrazu. Procesor wykorzystuje również algorytm głębokiego uczenia do zwiększania wydajności skalowania obrazu, dzięki czemu materiały o niższej rozdzielczości są efektywnie interpolowane do jakości zbliżonej 4K. Telewizor obsługuje popularne formaty HDR: HDR10 ProHLG i Dolby Vision IQ, który adaptuje obraz Dolby Vision do zmieniających się warunków oświetlenia w otoczeniu. LG OLED C2 oferuje również doskonałej jakości obraz w grach wideo. Wyposażony jest w cztery złącza HDMI w standardzie 2.1 z obsługą VRR, ALLM i eARC. Jest to jednocześnie pierwszy telewizor obsługujący technologię Dolby Vision Gaming 4K przy 120 Hz, która zapewnia płynny i bardziej realistyczny obraz w grach. Ponadto dzięki obsłudze technologii NVIDIA G-SyncAMD FreeSync Premium i VRR oraz czasowi reakcji wynoszącemu zaledwie 1 ms obraz jest wyraźny i płynny nawet przy najbardziej dynamicznej akcji. Nowy tryb Dark Room zapewnia optymalne wrażenia z rozgrywki przy zgaszonym świetle. Menu Game Optimizer pozwala na szybką zmianę ustawień funkcji i przełączania pomiędzy nimi bez opuszczania trybu gry. Wbudowana obsługa GeForce Now i Google Stadia umożliwia bezproblemową grę w chmurze. LG OLED C2 wyposażony jest w system audio 2.2-kanałowy o łącznej mocy 40 W, który funkcja procesora Ai Sound Pro miksuje do wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1.2. Technologia Bluetooth Surround Ready umożliwia w prosty i szybki sposób bezprzewodowe podłączenie głośników zewnętrznych poprzez Bluetooth. Telewizor obsługuje format Dolby Atmos.

Funkcje

Funkcje Smart TV w tym modelu obsługiwane są przez system operacyjny webOS z inteligentną technologią LG ThinQ AI (rozpoznaje język polski). Obsługuje asystentów głosowych Amazon Alexa i Asystenta Google. System umożliwia szybki i płynny dostęp do ogromnej liczby aplikacji tv, w tym najpopularniejszych serwisów strumieniowania wideo i muzyki, m.in.: YouTube, Netflix, Viaplay, HBO Max, Amazon Prime Video, Disney+, Player, Polsat Go, Canal+ online i innych. Przydatną funkcjonalnością jest klonowanie ekranu smartfona na ekran telewizora. Zgodność z Apple AirPlay 2 i Apple HomeKit pozwala na korzystanie z tych technologii użytkownikom urządzeń Apple. Znajdujący się w zestawie pilot Magic Tap posiada ułatwiający nawigację po menu system wskazywania oraz dedykowane przyciski skrótów do najpopularniejszych aplikacji.

Ceny

LG zapowiedział produkcję modelu OLED C2 w szerokim wachlarzu wariantów przekątnych ekranu: 42, 48, 55, 65, 77 i 83 cale. W dodatku ten model oferowany jest w dwóch wersjach koloru podstawy i obudowy: ciemnej, grafitowej oraz jasnej, białej. Poniższe zestawienie zawiera porównanie cen telewizora LG OLED C2 aktualnie dostępnych w Polsce rozmiarów:

Telewizory Samsung OLED S95B

Telewizor Samsung OLED S95B

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu55, 65 cali
MatrycaOLED, typ QD-OLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, HDR10+ Adaptive, HLG
Procesor Neural Quantum Processor 4K
Dźwięk2.2.2, 60 W
Złącza4x HDMI 2.1, 2x USB, CI+, Ethernet (LAN)
TunerDVB-T2CS2 x 2
System operacyjnyTizen 6.5

Jakość obrazu i dźwięku

Alternatywą dla prezentowanego wyżej modelu LG może być premierowy telewizor OLED Samsung – S95B. Wraz z jego wprowadzeniem na rynek Samsung zaproponował własną ewolucję w technologii OLED. Wykorzystując znaną ze swojej flagowej serii QLED technologię Quantum Dot stworzył nowy typ panelu OLED – QD-OLED. Od panelu typu WOLED produkowanego przez LG Display odróżnia się brakiem konieczności stosowania filtrów kolorów, które pomimo, że są precyzyjne, to negatywnie wpływają na jasność. W efekcie telewizor osiąga lepsze parametry w zakresie poziomu luminacji, czystości i nasycenia kolorów w materiałach HDR. Różnice te są jednak najbardziej widoczne w bezpośrednim porównaniu stojących obok siebie telewizorów i nie mają większego znaczenia dla użytkowania każdego z nich z osobna w warunkach domowych oferując wszystko, co najlepsze w technologii OLED. Natomiast dla niektórych użytkowników minusem w telewizorze Samsung może być brak obsługi formatu Dolby Vision. Za przetwarzanie obrazów w Samsung OLED S95B odpowiedzialny jest wydajny procesor Samsung OLED Neural Quantum 4K. Oprócz optymalizacji w czasie rzeczywistym układ ten zapewnia efektywne skalowanie obrazów o niższej rozdzielczości do jakości zbliżonej 4K. Komfort oglądania zwiększa tryb Komfort dla Oczu automatycznie dostosowując poziom jasności i temperaturę barw do zmieniających się warunków oświetlenia w otoczeniu. Ten telewizor sprawdzi się również jako ekran gier wideo. Wyposażony jest w złącza HDMI 2.1 z obsługą HFR, VRR, ALLM i eARC. Funkcja FreeSync Premium zapewnia płynny obraz eliminując efekt szarpania czy ścinania klatek. Panel gracza umożliwia kontrolę funkcji oraz ustawień połączonych urządzeń bez opuszczania trybu gry. Samsung OLED S95B wyposażony jest w system głośników 2.2.2 o łącznej mocy 60 W z funkcją Dźwięku Podążającego za Obiektem+. Obsługuje format Dolby Atmos. Dźwięk z głośników telewizora można opcjonalnie wzmocnić podłączając dedykowany soundbar Samsung (Q-serii, sprzedawany osobno) i idealnie zsynchronizować z głośnikami telewizora używając funkcji Q-Symphony

Funkcje

Funkcje Smart TV obsługuje system operacyjny Tizen w najnowszej wersji 6.5. Umożliwia on dostęp do ogromnej liczby aplikacji TV, w tym popularnych serwisów strumieniowania, jak: YouTube, Netflix, HBO Max, Viaplay, Amazon Prime Video, Canal+ online, Player, Polsat Go i wiele innych. Telewizor umożliwia bezprzewodowe przesyłanie widoku smartfona lub komputera (laptopa) na duży ekran w pełnej jakości. Wspiera przy tym technologię Apple AirPlay 2 oferując tę możliwość również użytkownikom urządzeń Apple. Użycie aplikacji Google Duo i zewnętrznej kamerki USB lub kamery urządzenia mobilnego pozwala na prowadzenie wideorozmów. Funkcja SmartThings pozwala na sterowanie urządzeniami inteligentnego domu. System zapewnia również obsługę asystentów głosowych i sterowanie funkcjami telewizora i połączonymi urządzeniami za pomocą głosu.

Ceny

Samsung OLED S95B w obecnym roku modelowym oferowany jest tylko w dwóch wariantach przekątnych ekranu: 55 cali i 65 cali. Poniższe zestawienie to porównanie aktualnych cen i dostępności telewizora Samsung OLED S95B w sklepach:

Telewizory OLED Sony A95K

Telewizor Sony OLED A95K

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu55, 65 cali
MatrycaOLED, typ QD-OLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor Cognitive Processor XR
Dźwięk2.2, 60 W
Złącza4x HDMI (2x HDMI 2.1), 2x USB, CI+, Ethernet (LAN)
TunerDVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2
System operacyjnyGoogle TV

Jakość obrazu i dźwięku

Sony OLED A95K to najlepszy telewizor OLED w roku modelowym 2022/2023. Trzecie miejsce w rankingu telewizorów OLED zajmuje wyłącznie ze względu na wysoką cenę i ograniczony wybór rozmiarów przekątnych ekranu (tylko 55 cali i 65 cali). Sony A95K to flagowy telewizor OLED Sony wyposażony w panel typu QD-OLED, ten sam, co w prezentowanym powyżej modelu Samsung S95B. W aktualnym roku modelowym są to jedyne telewizory OLED z tym ewolucyjnym typem panelu produkowanym przez Samsung Display (stąd też ograniczony wybór rozmiarów w Sony). Ze względu na technologię przetwarzania obrazu, funkcje i oferowane możliwości Sony OLED A95K powinien być pierwszym wyborem telewizora OLED dla użytkowników, dla których cena ma mniejsze znaczenie. Telewizor wyposażony jest w niezwykle wydajny układ Cognitive Processor XR sterowany inteligencją poznawczą (będącą czymś więcej niż sztuczna inteligencja). W czasie rzeczywistym kompleksowo analizuje obrazy pod kątem m.in. kolorystyki, nasycenia, jasności, wektora ruchu, przepustowości i optymalizuje te elementy, na których skupia się nasz wzrok. Ponadto telewizor wyposażony jest w płytę rozpraszającą ciepło i czujnik temperatury, dzięki czemu procesor może sterować światłem również z uwzględnieniem temperatury ekranu. Technologia XR Triluminos Max oferuje najszerszą paletę barw spośród wszystkich telewizorów Sony. Sterująca panelem technologia XR OLED Contrast Pro zapewnia realistyczny kontrast z najżywszymi kolorami i czystą czernią. W zestawie z Sony OLED A95K znajduje się zewnętrzny moduł Sony Bravia CAM, który rozpoznaje odległość od ekranu i miejsce, w którym znajduje się widz precyzyjnie optymalizując ustawienia obrazu i dźwięku. W efekcie współpracy panelu OLED i zaawansowanych technologii przetwarzania obrazy wyświetlane na ekranie tego telewizora są piękne dla oka i odznaczają się najwyższym kontrastem, realistyczną głębią, wyrazistością i żywymi, wiernie oddanymi kolorami. Sony OLED A95K obsługuje formaty Dolby Vision i Dolby Atmos. Wyposażony jest w system audio 2.2 o łącznej mocy 60 W z technologią Acoustic Surface Audio+. Umieszczone za ekranem duże siłowniki wytwarzające czyste tony średnie i wysokie sprawiają, że dźwięk dobiega wprost z ekranu i przemieszcza się wraz z akcją. Dźwięk uzupełniany jest efektem przestrzennym generowanym przez technologię Bravia XR Surround dobiegającym z boków i pionowo bez potrzeby instalacji głośników sufitowych lub zwróconych do góry. Sony OLED A95K idealnie sprawdzi się również jako ekran gier wideo. Jest oficjalnie rekomendowany do konsoli Sony PlayStation 5. Złącza HDMI 2.1 obsługują 4K120 HFRVRR i ALLM, co pozwala na płynną i szybką rozgrywkę również w gry 4K przy 120 kl./s.

Funkcje

Kolejnym elementem domowej rozrywki są funkcje Smart TV. Obsługiwane są przez uznawany za jeden z najlepszych system operacyjny Google TV. Zapewnia on dostęp do bogatej biblioteki filmów i seriali z niemal wszystkich popularnych usług strumieniowania wideo, m.in. Netflix, YouTube, Viaplay, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple TV, Canal+ online, Player, Polsat Go, a także Bravia Core, czyli filmów wytwórni Sony Pictures, które dostępne są również w trybie IMAX Enhanced. Wbudowany Chromecast pozwala wyświetlać na telewizorze ekran smartfona lub tabletu z urządzeń z systemem Android. Telewizor oferuje tę możliwość również dla urządzeń Apple dzięki obsłudze technologii Apple AirPlay, a Google Home i Apple HomeKit umożliwiają sterowanie połączonymi urządzeniami inteligentnego domu z poziomu telewizora. Telewizor umożliwia również komunikację głosową z wykorzystaniem asystentów głosowych. Wspomniany wyżej znajdujący się w zestawie moduł Bravia CAM oprócz funkcji optymalizacji rozszerza również funkcje telewizora o m.in. możliwość prowadzenia wideorozmów czy sterowania gestami. W zestawie znajduje się również inteligentny pilot bluetooth z podświetlanymi przyciskami i praktyczną funkcją wywoływania sygnału dźwiękowego (po naciśnięciu przycisku na telewizorze lub wydaniu polecenia asystentowi głosowemu).

Ceny

Jak na flagowy telewizor OLED przystało ten model jest najdroższy spośród wszystkich OLED-ów producenta Sony. Kupując go można jednak skorzystać z cyklicznych promocji. Szczegóły na stronie sklepu. Sony OLED A95K oferowany jest w dwóch popularnych przekątnych ekranu: 55 cali i 65 cali. Aktualne ceny i dostępność tego modelu w sklepach w Polsce zawarte jest w poniższym zestawieniu:

12999,00 zł
niedostępny
Euro.com.pl
14999,00 zł
niedostępny
Mediamarkt.pl
8999,00 zł
niedostępny
Mediaexpert.pl

Telewizory OLED Sony A80K

Telewizor Sony OLED A80K

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu55, 65, 77 cali
MatrycaOLED, typ WOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor Cognitive Processor XR
Dźwięk3.2 50 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2
System operacyjnyGoogle TV

Jakość obrazu

Sony OLED A80K to przystępniejszy cenowo telewizor OLED tego producenta wyposażony w panel typu WOLED o zwiększonej luminacji (w porównaniu z podstawowymi modelami OLED Sony z ubiegłych lat). Połączenie panelu z technologią XR OLED Contrast Pro wzmacnia kolory i kontrast zapewniając czystą czerń i bardzo wysoką jasność szczytową. Wyposażony jest w ten sam wydajny układ Cognitive Procesor XR, co prezentowany wyżej Sony OLED A95K. Procesor reprodukuje obraz i dźwięk w niezwykle realistyczny sposób, zgodnie z działaniem naszego wzroku i słuchu. Uwzględniając te właściwości i kompleksowo optymalizując obrazy zapewnia realistyczną głębię, wyjątkowy kontrast i piękne dla oka, żywe kolory. Dzięki czujnikowi temperatury procesor steruje obrazem również z uwzględnieniem temperatury ekranu, dzięki czemu wszystkie piksele w jasnych obszarach świecą równocześnie. Technologia interpolacji XR 4K nadaje obrazowi z każdego źródła o niższej rozdzielczości jakość zbliżoną do 4K. Dzięki szerokiemu zakresowi barw z technologią XR Triluminos Pro telewizor jest w stanie wyświetlić ponad miliard kolorów i odcieni, a technologia wygładzania XR zapewnia łagodne, naturalne przejścia tonalne bez widocznych pasm kolorów, które mogą występować w konwencjonalnych telewizorach. Sony OLED A80K obsługuje popularne formaty HDR, w tym HDR10 i Dolby Vision zapewniające najwyższą jakość obrazu w treściach HDR. Specjalny tryb Netflix Adaptive Calibrated Mode oraz IMAX Enhanced pozwalają oglądać filmy i seriale w studyjnej jakości, zgodnie z zamierzeniem ich twórców. Telewizor oferuje również doskonały obraz w grach wideo. Jest oficjalnie rekomendowany do konsoli Sony PlayStation 5. Złącza HDMI 2.1 obsługują 4K120 HFRVRR i ALLM, co pozwala na płynną i szybką rozgrywkę również w gry 4K przy 120 kl./s. Sony OLED A80K wyposażony jest w system audio 3.2 o łącznej mocy 50 W z technologią Acoustic Surface Audio+. Umieszczone za ekranem trzy siłowniki wprowadzają go w delikatne wibracje sprawiając, że dźwięk dobiega wprost z ekranu i przemieszcza się wraz z akcją. Jest on uzupełniany generowanym przez technologię XR Surround efektem przestrzennym dobiegającym z boków i pionowo bez potrzeby instalacji głośników sufitowych lub zwróconych do góry. Dźwięk można opcjonalnie wzmocnić dedykowanym soundbarem Sony (sprzedawany oddzielnie) i zsynchronizować z użyciem funkcji Acoustic Center Sync. Wbudowany czujnik światła i technologie optymalizacji (Ambient Optimization i Acoustic Auto Calibration) automatycznie dopasowują ustawienia obrazu i dźwięku do warunków panujących w pomieszczeniu. Dokładniejszą optymalizację ustawień z uwzględnieniem miejsca, w którym znajduje się widz umożliwia zewnętrzny moduł Bravia CAM (sprzedawany oddzielnie).

Funkcje

Moduł Bravia CAM rozszerza również funkcje telewizora o m.in. możliwość prowadzenia wideorozmów czy sterowania gestami. A korzystanie z funkcji rozrywkowych Smart TV w Sony OLED A80K możliwe jest dzięki uznawanemu za jeden z najlepszych systemowi Google TV. Umożliwia on dostęp do kilku tysięcy aplikacji, w tym ponad 700 000 programów, filmów i seriali z różnych usług strumieniowania wideo, m.in. Netflix, Viaplay, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple TV, Canal+ online, Player, Polsat Go, a także Bravia Core. Usługa ta pozwala na bezpłatną, roczną subskrypcję pięciu wybranych przez siebie filmów spośród setek produkcji wytwórni Sony Pictures, dostępnych również w trybie IMAX Enhanced. Wbudowany Chromecast umożliwia bezprzewodowe klonowanie ekranu urządzenia mobilnego na ekran telewizora. Możliwość ta dostępna jest również dla urządzeń Apple dzięki obsłudze technologii Apple AirPlay. Z kolei Google Home i Apple HomeKit pozwalają na sterowanie połączonymi urządzeniami inteligentnego domu z poziomu telewizora. Telewizor umożliwia również komunikację głosową z wykorzystaniem asystentów głosowych. W zestawie z telewizorem znajduje się inteligentny pilot bluetooth z podświetlanymi przyciskami i praktyczną funkcją wywoływania sygnału dźwiękowego (po naciśnięciu przycisku na telewizorze).

Ceny

Sony OLED A80K to przystępniejsza cenowo i warta rozważenia alternatywa dla wszystkich prezentowanych wyżej telewizorów OLED. Ten model dostępny jest w trzech wariantach rozmiaru przekątnej ekranu: 55 cali, 65 cali i 77 cali. Poniższe zestawienie to porównanie aktualnych cen i dostępności poszczególnych wariantów w sklepach:

9699,00 zł
niedostępny
Euro.com.pl
12199,00 zł
niedostępny
Mediamarkt.pl
6999,99 zł
niedostępny
Mediaexpert.pl

Telewizor OLED Panasonic LZ1500E

Telewizor OLED Panasonic LZ1500E

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu48, 55, 65 cali
MatrycaOLED, Master OLED Pro o zwiększonej luminacji
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, HDR10+ adaptacyjny, Dolby Vision IQ, HLG
Procesor HCX Pro AI
Dźwięk2.1, 50 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T, T2, DVB-S2, DVB-C
System operacyjnymy Home Screen 7.0

Jakość obrazu i funkcje

Panasonic LZ1500E to optymalny wybór telewizora OLED tego producenta biorąc pod uwagę oferowaną jakość i możliwości. Połączenie panelu Master OLED Pro o zwiększonej luminacji oraz wydajnego procesora obrazu HCX Pro AI przekłada się na zachwycający obraz z rewelacyjnym kontrastem, wyrazistością i wiernie odwzorowanymi kolorami. Telewizor obsługuje wszystkie popularne formaty HDR w tym HDR10, nowy adaptacyjny format HDR10+, HLG i Dolby Vision IQ, który dostosowuje obraz Dolby Vision do zmieniających się warunków oświetlenia w pomieszczeniu. Oglądanie filmów zgodnie z zamierzeniem ich twórców umożliwiają również specjalne tryby. Filmmaker z funkcją Intelligent Sensing odwzorowuje kolory, kontrast, proporcje i płynność ruchu zgodnie z zamierzeniem reżysera. Podobny specjalny tryb skalibrowany oferowany jest dla produkcji popularnej platformy streamingowej Netflix. Funkcja inteligentnego wykrywania dostosowuje obraz do jasności otoczenia, co pozwala oglądać filmy i seriale Netflix w najlepszej jakości przy dowolnym oświetleniu. Ten telewizor OLED to również świetny ekran do gier wideo. Złącza HDMI w nowym standardzie 2.1 z obsługą HFR (duża liczba klatek) i VRR (zmienna częstotliwość odświeżania) a także technologia AMD FreeSync Premium zapewniają szybką i płynną rozgrywkę również w gry 4K zgodnie ze specyfikacjami najnowszego sprzętu gamingowego. Panasonic LZ1500E posiada wbudowany system audio 2.1 o łącznej mocy 50 W, w tym głośnik niskotonowy mono z radiatorem pasywnym. Technologia Dynamic Cinema Surround Pro tworzy wirtualny dźwięk przestrzenny sprawiając wrażenie bycia w centrum akcji. Obsługa systemu Dolby Atmos zapewnia realistyczne, kinowe wrażenia dźwiękowe. Funkcje smart TV dostępne są przez system operacyjny my Home Screen w nowej wersji 7.0. Umożliwia on korzystanie z najpopularniejszych serwisów strumieniowania wideo (Netflix, YouTube, Amazon Prime Video) oraz komunikację i sterowanie głosowe (Amazon Alexa i Asystent Google). Trzeba jednak przyznać, że pod względem funkcji smart TV i obsługiwanych aplikacji telewizory OLED innych producentów oferują więcej możliwości. 

Ceny

Telewizor OLED Panasonic LZ1500E to flagowy model tego producenta. W Polsce oferowany jest w trzech wariantach rozmiaru przekątnej ekranu: 48, 55 i 65 cali. Ceny dla poszczególnych rozmiarów telewizora Panasonic LZ1500E prezentowane są w poniższym zestawieniu:

7699,00 zł
niedostępny
Euro.com.pl

LG OLED B2

LG OLED B2

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu55, 65, 77 cali
MatrycaOLED, typ WOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10 Pro, Dolby Vision IQ, HLG
Procesor α7 Gen5 AI
Dźwięk2.0 20 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T2/HEVC, DVB-C, DVB-S2/S
System operacyjnywebOS

Jakość obrazu i dźwięku

LG OLED B2 to jeden z najtańszych telewizorów OLED z odświeżaniem 100/120 Hz z aktualnego rocznika modelowego. Wyposażony jest w konwencjonalny panel typu WOLED i odznacza się wszystkimi zaletami technologii samoświecących pikseli. Oferuje doskonały obraz z idealną czernią, bez rozmycia światła i efektu halo oraz nieskończony kontrast. Charakteryzuje się również precyzyjnym odwzorowaniem kolorów wiernie oddając każdy ton i odcień oryginalnego źródła. Wydajny procesor α7 piątej generacji wspierany sztuczną inteligencją poprawia jakość obrazów, a materiały o niższej rozdzielczości skaluje do jakości zbliżonej 4K. Technologia dynamicznego mapowania tonów wykrywa i przetwarza indywidualnie poszczególne obiekty na ekranie poprawiając jakość obrazu. Telewizor obsługuje popularne formaty HDR, w tym HDR10 Pro i Dolby Vision IQ, który dostosowuje obraz Dolby Vision do warunków otoczenia. Z Dolby Vision idealnie współgra system Dolby Atmos tworząc rewelacyjną atmosferę. Pozwala to doświadczać rozrywki z niezwykłymi efektami wizualnymi i wciągającym dźwiękiem. LG OLED B2 wyposażony jest w system audio 2.0 o łącznej mocy 20 W. Inteligentna funkcja procesora AI Sound Pro miksuje dźwięk dwukanałowy do wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1.2-kanałowego. Telewizor oferuje również wysokiej jakości obraz w grach wideo. Wyposażony jest w złącza HDMI w standardzie 2.1. Należy do gamy telewizorów OLED LG, które jako pierwsze obsługują technologię Dolby Vision Gaming 4K przy 120 Hz. Zapewnia ona jeszcze płynniejszy i bardziej realistyczny obraz w grach. Dzięki ultrakrótkiemu czasowi reakcji oraz obsłudze technologii NVIDIA G-SyncAMD FreeSync Premium i VRR obraz jest wyraźny i płynny nawet przy najbardziej wartkiej rozgrywce. Nowy tryb Dark Room dostosowuje jasność ekranu, aby zapewnić optymalne wrażenia podczas grania przy wyłączonym świetle. Menu Game Optimizer powala na szybką zmianę ustawień i przełączania pomiędzy nimi. Wbudowana obsługa GeForce Now i Google Stadia pozwala na bezproblemowy streaming gier dostarczając rozrywki bez dodatkowych urządzeń.

Funkcje

Funkcje Smart TV dostępne są przez najnowszą wersję systemu operacyjnego webOS z inteligentną technologią LG ThinQ AI. Oferuje on szereg opcji personalizacji, w tym profile użytkowników dopasowując propozycje treści do indywidualnych preferencji. System zapewnia dostęp do większości popularnych serwisów streamingowych, m.in. YouTube, Netflix, Viaplay, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple TV, Player, Polsat Go i innych. Umożliwia również bezprzewodowe klonowanie widoku urządzenia mobilnego na ekran telewizora w pełnej jakości. W tym zakresie obsługuje technologię AirPlay 2 umożliwiając korzystanie z niej użytkownikom urządzeń Apple. Znajdujący się w zestawie pilot Magic Tap posiada praktyczny system wskazywania znacznie ułatwiający nawigację po menu telewizora.

Ceny

LG OLED B2 to jedna z najtańszych propozycji telewizora OLED. Dostępny jest w trzech wariantach rozmiaru przekątnej ekranu: 55, 65 i 77 cali. Aktualne ceny i dostępność telewizora LG OLED B2 dla poszczególnych przekątnych ekranu zawarte są w poniższym zestawieniu:

12199,00 zł
niedostępny
Euro.com.pl
6290,00 zł
niedostępny
Euro.com.pl
4999,00 zł
niedostępny
Euro.com.pl

Telewizory OLED Sony A80J

Telewizor OLED Sony A80J

Podstawowe dane techniczne

MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor Cognitive Processor XR
Dźwięk2.1 30 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2
System operacyjnyGoogle TV
Rozmiary ekranu55 cali – Sony OLED XR-55A80J – zobacz
65 cali – Sony OLED XR-65A80J
77 cali – Sony OLED XR-77A80J

Jakość obrazu i funkcje

Kolejne miejsce w rankingu telewizorów OLED zajmuje Sony OLED A80J. Dostępny jest w trzech rozmiarach ekranu o przekątnej 55 cali, 65 cali oraz 77 cali. Wyposażony jest w technologię XR OLED Contrast odznaczającą się stuprocentowym odwzorowaniem kolorów, czystą czernią i tym samym nieskończonym kontrastem oraz wysokim poziomem jasności. Sony A90J posiada tę samą technologię, ale z dopiskiem „Pro”, co w praktyce oznacza jeszcze wyższą luminację. Oprócz zastosowanej matrycy technicznie Sony A80J od droższego odpowiednika różni się systemem audio, którego łączna moc w tym modelu wynosi 30 W. Żadnych różnic nie znajdziemy za to w zastosowanych technologiach optymalizacji dźwięku i obrazu w filmach i grach. Obrazy w obu modelach przetwarzane są przez ten sam, niezwykle wydajny i doskonały układ Cognitive Procesor XR. Sony A90J również oferuje najwyższą jakość obrazu w grach i jest oficjalnie rekomendowany do konsoli PlayStation 5. Ponadto tym, co może przekonać do wyboru Sony A80J spośród telewizorów OLED wszystkich producentów, jest system Smart TV, który w tym przypadku obsługiwany jest przez uznawany za jeden z najlepszych systemów operacyjnych – Google TV. Filmy i programy skatalogowane są w nim tematycznie i podzielone na gatunki bez konieczności osobnego wyszukiwania w aplikacjach serwisów streamingowych, których subskrypcję posiadamy. Wbudowany Chromecast umożliwia bezprzewodowe połączenie i przesyłanie widoku smartfona na ekran telewizora. Współpraca z Apple AirPlay oraz Apple HomeKit umożliwia korzystanie z tych technologii użytkownikom urządzeń Apple. Poza wyżej opisanymi różnicami „budżetowość” Sony A80J wynika również z systemu sterowania głosowego i dołączonego pilota. W tym modelu nie jest dostępne sterowanie głosowe poprzez wywołanie asystenta słowami „OK Google”, a wyszukiwanie głosowe możliwe jest tylko z użyciem dołączonego standardowego pilota głosowego poprzez naciśnięcie przycisku mikrofonu.

Ceny

Sony OLED A80J to telewizor z ubiegłego rocznika modelowego, którego ostatnie sztuki dostępne są w sklepach w atrakcyjnych cenach. Aktualne ceny Sony OLED A80J dla poszczególnych przekątnych ekranu przedstawiają się następująco:

Philips OLED707/12

Telewizor Philips OLED707/12

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu48, 55, 65 cali
MatrycaOLED
Odświeżanie100 / 120 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Procesor P5 AI Perfect Picture
Dźwięk4.1 70 W
Standard HDMI2 x 2.1, 2 x 2.0
TunerDVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
System operacyjnyAndroid TV
System AmbilightTrzystronny

Jakość obrazu i funkcje

Philips OLED707/12 to jeden z najbardziej przystępnych cenowo tv OLED. Od OLEDów innych producentów odróżnia się przede wszystkim zintegrowanym, trzystronnym systemem Ambilight, czyli systemem diod LED umieszczonych za ekranem, które zmieniają kolor w sposób idealnie zsynchronizowany z kolorami obrazu wyświetlanego na ekranie dając ciepły i wciągający efekt. Dodatkowo w tej generacji telewizorów Philips system został rozszerzony o współpracę z technologią Philips Hue, grami, muzyką ze Spotify i innymi funkcjami. Obraz w Philips OLED707/12 wyróżnia się wszystkimi zaletami technologii OLED włącznie z idealną czernią i nieskończonym kontrastem. Procesor Philips P5 sterowany algorytmem sztucznej inteligencji przetwarza obrazy w sposób podobny do ludzkiego mózgu zapewniając realistyczne wrażenia, bogate kolory i płynny ruch. Telewizor dekoduje popularne formaty Dolby Vision i Dolby Atmos, które pozwalają doświadczać kinowych wrażeń wizualnych i brzmieniowych podczas oglądania filmów i programów oraz grania w gry. Posiada certyfikat IMAX Enchanced. Ten telewizor OLED oferuje również świetny obraz w grach z minimalnym opóźnieniem przy 120 Hz. Obsługa standardu HDMI 2.1 pozwala w pełni wykorzystać konsole nowej generacji zapewniając płynną grafikę i ruch bez zakłóceń obrazu nawet w dynamicznej rozgrywce. Philips OLED707/12 wyposażony jest w system audio 4.1 o łącznej mocy 70 W, składający się z subwoofera 30 W i czterech głośników średnich tonów 10 W. System DTS Play-Fi pozwala na szybkie bezprzewodowe połączenie ze zgodnymi soundbarami i bezprzewodowymi głośnikami w całym domu oraz utworzenie zestawu kina domowego z dźwiękiem przestrzennym, wykorzystując telewizor jako głośnik centralny. Funkcja personalizacji dźwięku Mimi umożliwia dopasowanie ustawień do indywidualnych preferencji. Funkcje smart TV w tym modelu obsługiwane są przez system operacyjny Android TV z nowym interfejsem bardziej przypominającym Google TV. Umożliwia on szybki dostęp do kilku tysięcy aplikacji tv, w tym wszystkich popularnych serwisów strumieniowania wideo i muzyki, m.in. YouTube, Netflix, Viaplay, HBO Max, Player, Polsat Go, Amazon Prime Video i wiele innych. Telewizor umożliwia również komunikację głosową dzięki współpracy z asystentami Amazon Alexa i Asystentem Google (w Polsce z dniem premiery).

Ceny

Philips OLED707/12 dostępny jest w trzech wariantach rozmiaru przekątnej ekranu: 48, 55 i 65 cali. Aktualne ceny i dostępność telewizora Philips OLED707/12 dla poszczególnych przekątnych ekranu zawarte są w poniższym zestawieniu:

LG OLED A2

Telewizor OLED LG A2

Podstawowe dane techniczne

Przekątne ekranu48, 55, 65 cali
MatrycaOLED
Odświeżanie50 / 60 Hz
Rozdzielczość4K
Formaty HDRHDR10, Dolby Vision, HLG
Procesor α7 Gen4 AI
Dźwięk2.0 20 W
Standard HDMI3 x 2.0
TunerDVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2
System operacyjnywebOS

Jakość obrazu i funkcje

LG OLED A2 to najtańszy telewizor OLED tego producenta w aktualnym roku modelowym. Jego cena wynika przede wszystkim z zastosowania panelu o niższej częstotliwości odświeżania – 50/60 Hz. Z tego względu jest to model adresowany do użytkowników puszkujących telewizora OLED do codziennego oglądania programów, seriali i filmów również z platform streamingowych w jakości obrazu OLED. Telewizor nie posiada więc złącz HDMI w standardzie 2.1 i nie obsłuży gier w jakości 4K przy 120 FPS. Ten model nie posiada złącz HDMI w standardzie 2.1. Oferuje jednak te same funkcje optymalizacji obrazu i dźwięku oraz funkcje Smart TV, co prezentowany powyżej LG B2. Telewizor posiada szybki procesor LG α7 piątej generacji, który analizuje i optymalizuje obrazy, nadając im naturalnej głębi oraz poprawiając intensywność kolorów. Dzięki technologii Dynamic Tone Mapping LG OLED A2 wykrywa i przetwarza indywidualnie poszczególne obiekty na ekranie, co skutkuje poprawą jakości obrazu. Telewizor obsługuje formaty HDR10 Pro, HLG i Dolby Vision IQ, który inteligentnie dostosowuje obraz Dolby Vision do rodzaju materiału oraz warunków oświetlenia panujących w otoczeniu. LG OLED A2 wyposażony jest w dwukanałowy system audio o łącznej mocy 20 W, a inteligentna funkcja procesora AI Sound Pro miksuje dźwięk do wirtualnego efektu przestrzennego. Jeśli chodzi o funkcje smart TV, LG OLED A2 działa na systemie operacyjnym webOS, który oferuje intuicyjny interfejs i szybki dostęp do popularnych aplikacji streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, Viaplay, YouTube, Disney+ i wielu innych. Dzięki wbudowanemu asystentowi głosowemu LG ThinQ AI można kontrolować telewizor głosem i uzyskać dostęp do innych urządzeń inteligentnego domu. Telewizor umożliwia również bezprzewodowe przesyłanie widoku smartfona na duży ekran. Obsługuje przy tym technologie Apple AirPlay oraz Apple HomeKit. W zestawie z tym tv OLED znajduje się pilot z funkcją Magic Tap oraz systemem wskazywania ułatwiającym nawigację po menu ustawień telewizora oraz webOS.

Ceny

Za wyborem tego modelu przemawia jego niska cena. Jeśli więc nie planujemy wykorzystywać ekranu do obsługi gier na konsolach nowej generacji, a chcemy korzystać z wysokiej jakości obrazu w technologii OLED warto rozważyć zakup tego modelu. Poniższe zestawienie zawiera aktualne ceny telewizora OLED LG A2 dla poszczególnych przekątnych ekranu:

Zalety i wady telewizorów OLED

Decydując się dzisiaj na zakup nowego telewizora stajemy tak na prawdę przed wyborem pomiędzy telewizorem LCD z podświetleniem LED lub telewizorem OLED. Wokół tej drugiej technologii w ostatnich latach narosło wiele mitów, które mają podłoże w niezbyt udanym jej starcie na początku poprzedniej dekady. Jednak od tego czasu technologia OLED mocno ewoluowała, a producentom udało się wyeliminować większość jej wad. Kwestie związane z samo wypalającymi się pikselami są przeszłością, a żywotność paneli OLED nie różni się już od żywotności matryc LED.

Dzisiaj więc można powiedzieć że technologia OLED to rewolucja i przyszłość rynku telewizorów. Poniżej w kilku punktach zebraliśmy najważniejsze zalety i wady telewizorów OLED.

Zalety technologii OLED:

  • głębia czerni – diody organiczne w panelach OLED odmiennie od telewizorów LCD nie potrzebują osobnego podświetlenia i mogą działać niezależnie od siebie. Kiedy więc na ekranie ma być wyświetlony kolor czarny diody po prostu nie zapalają się. Dla wyeliminowania tego problemu w telewizorach LCD producenci stosują różne typy podświetlenia, jednak żaden nie jest w stanie uzyskać tak czystej czerni bez przejaśnień, smug i szarych tonów, jak w telewizorach OLED. Głębia czerni determinuje kolejną zaletę telewizorów OLED jaką jest:
  • wysoki kontrast i nasycenie barw – intensywna czerń przekłada się na kontrast innych kolorów, które również zyskują na intensywności. Dzięki temu ekran pięknie oddaje kolory a kontrast przekłada się na niesamowitą szczegółowość obrazu, co jest niewątpliwie najbardziej pożądaną cechą przy zakupie nowego telewizora,
  • komfort dla oczu – poziomy emisji niebieskiego światła z nawiązką spełniające międzynarodowe normy i brak efektu migotania w praktyce pozwalają na dłuższe korzystanie bez uczucia zmęczonych oczu,
  • kąty widzenia – telewizory OLED odznaczają się największymi kątami widzenia, co utrzymuje komfort oglądania obrazów niezależnie od umiejscowienia widza względem ekranu telewizora i wzmacnia wrażenie przestrzenności,
  • czas rekacji – w telewizorach OLED wynosi on około 0,01 milisekundy, co jest świetnym wynikiem w porównaniu z czasem od 2 do nawet kilkunastu milisekund w ekranach LCD. Ma to znaczenie dla jakości obrazu w dynamicznych scenach w filmach, czy podczas transmisji rozgrywek sportowych.

Wady telewizorów OLED:

  • czystość bieli – w wielu modelach OLED poziom odbioru bieli jest niższy niż w telewizorach LCD. Dla rozwiązania tego problemu niektórzy producenci w swoich panelach stosują cztery, zamiast trzech subpikseli, z których czwarty odpowiada właśnie za kolor biały. Ewolucyjne technologie z zastosowaniem nowej warstwy i silniejszego materiału emisyjnego pozwalają uzyskać większą luminację. Ten problem jest również eliminowany w nowych panelach typu QD-OLED,
  • cena – największą wadą telewizorów OLED jest cena, jaką trzeba zapłacić za ich zakup. Jest to niewątpliwie droga technologia, jednak oferująca najlepszą jakość obrazu HDR.

Telewizory OLED – pytania i odpowiedzi

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o telewizorach OLED streszczone w krótkich odpowiedziach. Jeżeli masz inne pytania o telewizory OLED na które nie znalazłeś odpowiedzi poniżej – prześlij je nam lub umieść w komentarzu. Postaramy się znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Czym jest technologia OLED?

Technologia OLED to organiczne diody LED, które świecą samoczynnie, niezależnie od siebie i nie potrzebują dodatkowego źródła światła, jak ma to miejsce w przypadku technologii LCD. Obraz wyświetlany z jej wykorzystaniem odznacza się najlepszą głębią czerni, a telewizory minimalistyczną i smukłą konstrukcją.

Jaki jest najlepszy telewizor OLED?

To, który telewizor OLED będzie najlepszym wyborem zależy każdorazowo od preferencji kupującego dotyczących m.in. jakości obrazu, dostępnych funkcji i ceny. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie skorzystaj z naszego zestawienia telewizorów OLED.

Jaka jest różnica pomiędzy OLED a QLED?

QLED nie jest rodzajem technologii OLED. Jest to po prostu nazwa marketingowa linii telewizorów LCD z podświetleniem LED.

Kliknij, aby ocenić od 1 do 5
[Głosów: 20 Ocena: 3.8]
Błażej Zieliński
Błażej Zieliński

Entuzjasta telewizorów o wieloletnim doświadczeniu w recenzowaniu sprzętu elektronicznego. Błażej jest również pasjonatem sportu, a jego drugie zainteresowanie to wspieranie lokalnych drużyn sportowych.

📧 Masz pytania? Napisz do mnie!

Chętnie usłyszymy co sądzisz!

Dodaj Odpowiedź

telepedia.pl
Logo
Porównaj produkty
  • Total (0)
Porównaj
0