Sony XR-55X90L – Prezentacja, opinie, historia cen

Sony XR-55X90L to wszechstronny telewizor 4K 55 cali i w aktualnym roku modelowym jeden z najlepszych biorąc pod uwagę stosunek jakości obrazu i oferowanych możliwości do ceny. Należy do serii Sony Bravia X90L i w sklepach może być również dostępny pod oznaczeniem Sony XR55X90L oraz Sony XR55X90LAEP. Posiada układ Cognitive Processor XR i precyzyjnie sterowane podświetlenie Full Array LED, które zapewniają dynamiczny kontrast i naturalne kolory.

W tej prezentacji zawarte są najważniejsze informacje, w tym dane techniczne, funkcje, opinie oraz ceny i historia zmian cen tego modelu telewizora Sony w sklepach w Polsce.

5799,00 zł
dostępny
Euro.com.pl

Specyfikacja Sony XR-55X90L

Poniższe zestawienie to zbiór najważniejszych informacji technicznych o telewizorze Sony XR-55X90L, które warto poznać przed jego wyborem:

Dane techniczne

Przekątna ekranu55 cali (139 cm)
Rozdzielczość3840 x 2160 px (4K Ultra HD)
PanelLCD LED, FALD
Częstotliwość odświeżania100 / 120 Hz
ProcesorCognitive Processor XR
HDRHDR10, HLG, Dolby Vision
Klasa energetycznaG
Zużycie energii w kWh tryb SDR / HDR na 1000 hok. 82 / 115
Wymiary bez podst. (szer. x wys. x gł.)122,5 x 70,7 x 5,6 cm
Wymiary z podst. (szer. x wys. x gł.)122,5 x 73,8 x 34,5 cm
Waga (bez podst. / z podst.)16,9 / 17,7 kg
Montaż na ścianieVESA 300×300

Złącza

WiFiTak (802.11a/b/g/n/ac)
BluetoothTak
TunerDVB-T, DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
HDMI4 (2 x standard 2.1)
USB2
Ethernet (LAN)Tak
Wyjście
optyczne
Tak
CI+Tak

Dźwięk

Moc
dźwięku
10 W + 10 W + 5W + 5W
Kanały2.2 CH
Dolby
Atmos
Tak

Funkcje SMART

System operacyjnyGoogle TV
Komunikacja głosowaTak
Chromecast (klonowanie ekranu smartfona, tabletu, laptopa)Tak
Apple AirPlay, Apple HomeKitTak
Wideo rozmowyTak (wymagany zewnętrzny moduł BRAVIA CAM)
Nagrywanie USB, dysk twardyTak
Przeglądarka wwwTak

Jakość obrazu i dźwięku w Sony XR-55X90L

Sony XR-55X90L odznacza się świetnej jakości obrazem 4K dzięki zastosowaniu panelu LCD Full Array LED oraz procesora Cognitive Processor XR. Nowo opracowany system lokalnego wygaszania sterowany inteligentnym procesorem ożywia każdą scenę oferując naturalny kontrast w jasnych i ciemnych obszarach obrazu.

Zdjęcie diabelskiego młynu w wesołym miasteczku

Za ten element jakości obrazu odpowiedzialna jest technologia XR Contrast Booster, która z dużą precyzją steruje ilością światła z ekranu. Zwiększa jasność, by wzmocnić rozbłyski światła oraz zmniejsza ją w celu pogłębienia czerni w cieniach. Sony XR-55X90L w porównaniu z poprzednikami z ubiegłych lat modelowych odznacza się przy tym najwyższą maksymalną jasnością. W rezultacie obraz ma subtelną głębię i szczegółowość, co zostało pokazane na poniższym zdjęciu:

Detal narożnika telewizora Sony XR-55X90L z białymi kropkami i diabelskim młynem w wesołym miasteczku

Dzięki technologii XR Triluminos Pro telewizor jest w stanie odtworzyć ponad miliard odcieni kolorów, jak w świecie realnym. Procesor w Sony XR-55X90L określa kolor na podstawie nasycenia, odcienia i jasności zapewniając naturalne przejścia tonalne, a tym samym żywsze kolory i większy realizm w porównaniu ze standardowym procesorem.

Zdjęcie przedstawiające różnokolorowe wzory na muszlach

Procesor dzięki ogromnej bibliotece danych efektywnie interpoluje obrazy o niższej rozdzielczości do jakości zbliżonej 4K. W tym celu przetwarza ogromne ilości danych i inteligentnie rekonstruuje faktury i detale, by zwiększyć realizm obrazu. Poniższe zdjęcie przedstawia efekt działania technologii interpolacji XR 4K w Sony XR-55X90L:

Głowa kota na podzielonym ekranie; prawy obraz jest bardziej szczegółowy dzięki technologii interpolacji XR 4K

Obrazy na ekranie Sony XR-55X90L są wyraźniejsze również dzięki technologii XR Clear Image, która ogranicza zamazywanie się obrazu i osłabia zakłócenia z wykorzystaniem podziału na strefy i dynamicznej analizy klatek. Efekt działania tej technologii został zaprezentowany n poniższym zdjęciu:

Dziennik telewizyjny na podzielonym ekranie; prawy obraz jest wyraźniejszy dzięki technologii Sony XR Clear Image

Dzięki analizie ruchu w obrębie kilku klatek obrazy pozostają ostre i wyraźne nawet w dynamicznych scenach. Technologie XR Clear Image z XR Motion Clarity zapewniają płynny, jasny i wyraźny obraz podczas oglądaniu sportu, filmów akcji i innych dynamicznych scen. Redukcja zakłóceń dotyczy obrazów ze wszystkich źródeł, niezależnie czy jest to obraz programu telewizyjnego, czy film z internetu.

Ptak w locie na podzielonym ekranie; na prawym obrazie widać, jak technologia XR Clear Image poprawia widzialność szybko ruszających się skrzydeł

Sony XR55X90L to również doskonały ekran do gier na konsolach nowej generacji. Wyposażony jest w złącza HDMI 2.1 ze zmienną częstotliwością odświeżania, która dostosowując częstotliwość do zmiennej liczby klatek na sekundę eliminuje efekt przycinania gier i rozrywania obrazu. Obsługuje gry 4K z szybkością 120 kl./s. z wynoszącym zaledwie 8,5 ms opóźnieniem sygnału wejściowego zapewniając płynną grę i szybkie reakcje.

Zdjęcie przedstawiające grę na podzielonym ekranie z wyłączoną oraz włączoną obsługą VRR

Telewizor Sony Bravia XR-55X90L jest oficjalnie rekomendowany do konsoli PlayStation 5. Funkcja Auto HDR Tone Mapping (automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR) optymalizuje ustawienia HDR podczas początkowej konfiguracji konsoli PS5. Konsola PS5 automatycznie identyfikuje model telewizora i dobiera najlepsze ustawienie HDR. W rezultacie wszystkie kolory i istotne szczegóły widoczne są w najciemniejszych i najjaśniejszych fragmentach kontrastowych scen od głębokich cieni po jaskrawe światła. Działanie funkcji automatycznego odwzorowania odcieni HDR zostało przedstawione na poniższym zdjęciu porównawczym:

Zdjęcie gry na podzielonym ekranie z wyłączoną i włączoną funkcją Auto HDR Tone Mapping

Obsługa ALLM automatycznie rozpoznaje podłączoną konsolę uaktywniając tryb małego opóźnienia ze specjalnym trybem Gra. Obsługa ALLM automatycznie rozpoznaje podłączoną konsolę uaktywniając tryb małego opóźnienia ze specjalnym trybem Gra. Dzięki funkcji Auto Genere Picture Mode telewizor automatycznie przełącza się w tryb Gra, by przyspieszyć reakcje na zmiany sygnału wejściowego i dostosowuje tryb obrazu do gatunku gry. Z kolei gdy używamy podłączonej konsoli PS5 do oglądania filmu, włącza się tryb Standardowy, przetwarzający obraz w celu zwiększenia ekspresji. 

Dwa obrazy na ekranie, jeden z włączonym, a drugi z wyłączonym trybem Auto Genre Picture Mode. Pośrodku konsola PS5

Optymalizacja stanu gry, ustawień i funkcji pomocniczych jest łatwa dzięki menu ustawień, które teraz dostępne jest bez konieczności opuszczania trybu gry. Poniższe zdjęcie przedstawia symulację interfejsu menu gier:

Zdjęcie przedstawiające symulację menu ustawień gry

Sony XR-55X90L odznacza się świetnej jakości dźwiękiem, który dobiegając prosto z ekranu jest idealnym uzupełnieniem akcji. Procesor Cognitive Processor XR dokładniej rozmieszcza źródła dźwięku, wzmacniając wrażenia.

Dyrygent i orkiestra na ekranie telewizora BRAVIA i fale dźwiękowe emitowane w formie koncentrycznych pierścieni ze środka ekranu

Dzięki technologii Acoustic Multi-Audio+ dźwięk zdaje się dobiegać z właściwego miejsca na scenie i znakomicie uzupełnia obraz. Elementem tej technologii są głośniki wysokotonowe, dzięki którym wysokie częstotliwości dobiegają z miejsca, w którym toczy się akcja na ekranie. Głośniki te precyzyjnie rozmieszczają tony wysokie, by zwiększyć realizm dźwięku. Z kolei subwoofery umieszczone z lewej i prawej strony emitują mocny bas bez względu na to, gdzie ustawiony jest telewizor. Wrażenie jest znacznie bardziej intensywne niż w przypadku standardowych telewizorów, w których źródło dźwięku znajduje się z tyłu, za ekranem.

Gitarzysta na podzielonym ekranie. Na lewym obrazie widać, jak standardowy telewizor emituje dźwięk z tyłu, zza ekranu, a na prawym, jak telewizor BRAVIA z technologią Acoustic Multi-Audio+ emituje bardziej realistyczny dźwięk z miejsca, w którym znajduje się gitarzysta

Ponadto telewizor odznacza się precyzyjnym i wyraźnym dźwiękiem dzięki technologiom optymalizacji. Technologia Bravia XR Surround generuje wirtualny efekt dźwięku przestrzennegoy dobiegający z boków i pionowo. Pozwala więc uzyskać efekt 3D bez głośników sufitowych lub zwróconych do góry. Sony XR55X90L obsługuje system Dolby Atmos.

Kobieta na sofie oglądająca telewizję, z niebieskimi falami dźwiękowymi symbolizującymi dźwięk przestrzenny oraz logo Dolby Atmos

Funkcja Voice Zoom 2 wykrywa, analizuje i poprawia słyszalność dialogów. Ulepszone filtry tłumią odgłosy zewnętrzne, dzięki czemu wyraźnie słyszysz nawet ciche dialogi.

Kobieta w samochodzie, z niebieskimi falami dźwiękowymi symbolizującymi czystość głosu, jaką zapewnia funkcja Voice Zoom 2

Dźwięk można opcjonalnie wzmocnić podłączając zewnętrzny system audio. Funkcja Acoustic Center Sync pozwala uzyskać idealną synchronizację telewizora z soundbarem Sony. Wzmacnia ona dźwięki kanału centralnego, by zapewnić wyraźne i czyste dialogi. Pozwala to dokładnie dopasować dźwięk do akcji na ekranie i uzyskać pełne, intensywne wrażenia.

Zdjęcie rodziny przed telewizorem BRAVIA w domowym salonie z ilustrowanymi niebieskimi falami dźwiękowymi symbolizującymi technologię Acoustic Center Sync

Opinie o Sony XR-55X90L

Podsumowując powyższą prezentację funkcji obrazu i dźwięku nasuwa się wniosek, że Sony XR-55X90L to telewizor uniwersalny, który jest odpowiedni zarówno do codziennego oglądania programów telewizyjnych i sportu, jak i jako ekran domowego kina oraz konsoli do gier wideo. Jest to jedna z najlepszych propozycji Sony biorąc pod uwagę stosunek jakości obrazu i oferowanych możliwości do ceny w aktualnym roku modelowym. Sony XR-55X90L jest kontynuacją zbierającego pozytywne opinie modelu Sony XR-55X90K. Od poprzednika odróżnia się przede wszystkim nowym systemem lokalnego wygaszania oferując lepsze parametry w zakresie jasności szczytowej. Aby zwiększyć przy tym efektywność wykorzystania energii, czujnik oświetlenia dostosowuje jasność ekranu do warunków w pomieszczeniu. Poszczególne fragmenty obrazu są optymalizowane odpowiednio do jasności sceny. Najważniejsze cechy nowego modelu zostały przedstawione w poniższym wideo:

Jeszcze więcej możliwości w zakresie optymalizacji obrazu i oszczędzania energii daje podłączenie dedykowanego, zewnętrznego modułu Sony BRAVIA CAM (sprzedawany oddzielnie). Kiedy użytkownik odchodzi od telewizora, tryb automatycznego oszczędzania energii optymalizuje zużycie energii poprzez przyciemnienie ekranu. Ponadto moduł dokładnie rozpoznaje odległość od ekranu i miejsce, w którym znajduje się widz, dzięki czemu telewizor jeszcze precyzyjniej dostosowuje ustawienia obrazu i dźwięku. Użycie modułu daje ponadto dodatkowe możliwości w zakresie sterowania gestami i rozmów wideo.

Jest to jedna z możliwości wykorzystania funkcji Smart TV. A te obsługiwane są przez uznawany za jeden z najlepszych systemów operacyjnych – Google TV (oparty na Android TV 10). System umożliwia dostęp do kilku tysięcy aplikacji, w tym najpopularniejszych serwisów strumieniowania wideo i muzyki, m.in. YouTube, Netflix, Viaplay, Player, Polsat Go, Amazon Prime Video, HBO Max, Canal+ online, Apple TV, Spotify i innych. Na uwagę zasługuje aplikacja Sony Bravia Core umożliwiająca dostęp do biblioteki filmów wytwórni Sony Pictures z prędkością do 80 Mb/s, podobną jak w płytach Blu-ray 4K UHD. Tryb Creator Calibrated Mode pozwala optymalizować ustawienia obrazu i dźwięku z aplikacji Bravia Core (IMAX Enhanced) i Netflix (Netflix Adaptive Calibrated Mode), co pozwala na oglądanie filmów i seriali z tych platform w imponującej jakości, zgodnie z zamierzeniem twórców poszczególnych produkcji.

Usługa Bravia Core w telewizorze Sony Bravia

Wbudowany Chromecast umożliwia błyskawiczne, bezprzewodowe przesyłanie widoku smartfona, tabletu lub laptopa na ekran telewizora. Zgodność z Apple AirPlay i Apple HomeKit pozwala na korzystanie z tych technologii użytkownikom iPhone’a, iPada lub Maca. Telewizor umożliwia komunikację głosową, a usługi Google Home i Apple HomeKit pozwalają na sterowanie połączonymi urządzeniami inteligentnego domu.

Zdjęcie przedstawiające połączenie iPhone'a z telewizorem Sony XR-55X90L za pomocą usługi Apple AirPlay

Telewizor Sony XR55X90LAEP wyróżnia się eleganckim, minimalistycznym wzornictwem. Smukła ramka i ekran tworzą jedną płaszczyznę, co pozwala skupić maksimum uwagi na obrazie. Zaprojektowana na nowo podstawa ma teraz przekrój w kształcie rombu, przez co wydaje się jeszcze cieńsza i lżejsza. Może być zainstalowana w trzech pozycjach: szerokiej, wąskiej – umożliwiającej ustawienie telewizora na węższych półkach lub podwyższonej – umożliwiającej umieszczenie soundbara pod telewizorem. Poniższe zdjęcie przedstawia sposoby ustawienia podstawy:

Zdjęcie ustawianej na trzy sposoby podstawy telewizora Sony XR-55X90L

W zestawie znajduje się inteligentny pilot bluetooth, w którym ograniczono liczbę przycisków do najpotrzebniejszych i dodano podświetlenie. Za jego pomocą można sterować również innymi podłączonymi urządzeniami (np. dekoder, konsola). Wyposażony jest w praktyczną funkcję emitującą sygnał dźwiękowy po naciśnięciu przycisku na telewizorze lub wydaniu polecenia głosowego asystentowi, która pozwala na szybkie odszukanie pilota w domowym bałaganie. Pilot ma płaską powierzchnię z obniżonymi przyciskami i specjalną powłokę poliuretanową, dzięki czemu łatwo go wytrzeć i utrzymać w czystości. Wszystkie przyciski są pokryte specjalnym tworzywem antybakteryjnym.

Zdjęcie czyszczenia pilota do telewizora Sony XR-55X90L

Poznaj opinie innych osób, które kupiły Sony XR55X90L i podzieliły się swoimi spostrzeżeniami z użytkowania tego telewizora. W tym celu przeczytaj zweryfikowane zakupem komentarze pod produktem w największych sklepach z elektroniką w Polsce:

Logo Media Expert
Logo RTV Euro AGD
Logo Media Markt

Cena Sony XR-55X90L – gdzie kupić najtaniej?

Cena regularna telewizora Sony XR-55X90L wynosi 7499 zł. Ten telewizor w sklepach może występować również pod oznaczeniami: Sony XR55X90L oraz Sony XR55X90LAEP.

Poniższe zestawienie zawiera aktualne ceny tego modelu Sony w poszczególnych sklepach z elektroniką w Polsce. Sprawdź obowiązujące online promocje i rabaty. Ten telewizor możesz zamówić z dostawą od 0 zł pod wskazany adres lub do wybranego punktu odbioru na terenie całej Polski:

5799,00 zł
dostępny
Euro.com.pl

Telewizor możesz również kupić na raty 0%. Sprawdź cenę, szczegółowe warunki, w tym wysokość rat oraz gdzie i jak kupić telewizor na raty.

Historia cen

Poniższe zestawienie to historia zmian ceny telewizora Sony XR-55X90L 55″ LED w ciągu ostatniego roku (lub od momentu monitorowania, jeśli produkt dostępny jest krócej w sprzedaży). Porównanie aktualnej ceny z najwyższą i najniższą oraz dat ostatnich zmian może pomóc w ocenie, czy to odpowiedni moment na dokonanie zakupu. Wysokość ceny może ulegać zmianie w zależności od okresowych promocji oferowanych przez sklep lub producenta, popytu, wyprzedaży stanów magazynowych a także zjawisk ekonomicznych (np. inflacja).

Historia zmian cen Sony XR-55X90L

Statystyki

Aktualna cena 5799,00 zł 12 czerwca 2024
Najwyższa cena 6799,00 zł 14 września 2023
Najniższa cena 4990,00 zł 28 grudnia 2023
Monitorowane od 14 września 2023

Ostatnie zmiany ceny

5799,00 zł 5 czerwca 2024
5999,00 zł 1 czerwca 2024
5799,00 zł 28 maja 2024
5899,00 zł 18 maja 2024
5999,00 zł 16 maja 2024

Alert cenowy

Poniższy alert cenowy to darmowe narzędzie dla użytkowników, dla których aktualna cena Sony XR-55X90L jest za wysoka. Pozwala ustawić powiadomienie o spadku ceny telewizora do ustalonej kwoty. Powiadomienie zostanie wysłane tylko w przypadku, gdy produkt osiągnie ustalony próg cenowy.

Ustaw darmowe powiadomienie o spadku ceny
Ustaw powiadomienie dla Sony XR-55X90L - 5799,00 zł

Sprawdź i porównaj pozostałe telewizory Sony z aktualnego rocznika modelowego oraz inne najpopularniejsze telewizory 55 cali aktualnie dostępne w sklepach.

Pytania i odpowiedzi o Sony XR55X90L

Poniższe FAQ to skondensowane w krótkich odpowiedziach najważniejsze informacje o Sony XR55X90L z tej prezentacji modelu. Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, którego nie znalazłeś na poniższej liście prześlij je nam lub zadaj w komentarzu poniżej.

Jaka jakość obrazu w Sony XR-55X90L?

Sony Bravia X90L 55 cali wyposażony jest w wydajny układ Cognitive Procesor XR sterowany inteligencją poznawczą, która odwzorowuje sposób działania ludzkich zmysłów. W połączeniu z podświetleniem Full Array LED oferuje wysokiej jakości obraz 4K bogaty w detale o szerokim dynamicznym kontraście i naturalnych kolorach. Funkcja interpolacji podnosi jakość obrazu do zbliżonej 4K z każdego źródła o niższej rozdzielczości.

Jaka cena Sony XR-55X90L?

Cena regularna wynosi 7499 zł. Porównanie aktualnych cen tego modelu Sony w elektromarketach w Polsce oraz historię zmian cen i alert cenowy sprawdzisz w sekcji Cena – gdzie kupić najtaniej?

Jakie wymiary ma Sony XR-55X90L?

Ten model Sony o przekątnej ekranu 55 cali (139 cm) ma około 122,5 cm szerokości, 70,7 cm wysokości i 5,6 cm głębokości bez podstawy.

Jaka matryca w Sony XR55X90L?

Matryca LCD LED, podświetlenie FALD, rozdzielczość 3840 x 2160 px

Sony XR-55X90L ile Hz?

Sprzętowa częstotliwość odświeżania w tym modelu Sony wynosi 100/120 Hz. Telewizor posiada technologię XR Motion Clarity optymalizującą ruch w dynamicznych scenach akcji i transmisjach sportowych, dzięki czemu ruch jest widoczny i wyraźny.

Czy Sony Bravia X90L 55 cali sprawdzi się jako ekran do gier?

Tak, wyposażony jest w złącza w standardzie HDMI 2.1 z obsługą 4K/120, VRR, ALLM i eARC. Właściwości sprzętowe i dokładny tryb Gra umożliwiają rozgrywkę z wyjątkową płynnością, bez efektu przycinania gier i rozrywania obrazu. Ten model jest oficjalnie rekomendowany do konsoli PlayStation 5. Funkcja Auto HDR Tone Mapping optymalizuje ustawienia HDR podczas początkowej konfiguracji PS5, a konsola automatycznie rozpoznaje konkretny model Sony Bravia i dobiera najlepsze ustawienia HDR. Wszystkie ustawienia obrazu w grach i ekskluzywne funkcje wspomagające dostępne są w jednym miejscu menu gry bez opuszczania trybu gry.

Jaka jakość dźwięku w Sony XR-55X90L?

Telewizor wyposażony jest w dwa tylne głośniki wysokotonowe i dwa subwoofery. Za sprawą funkcji XR Sound Position dźwięk dochodzi zza obrazu i uzupełniany jest dodatkowo efektem przestrzennym. Ponadto telewizor obsługuje system dźwięku Dolby Vision oraz posiada funkcję Voice Zoom 2 wzmacniającą dialogi. Funkcja Acoustic Center Sync synchronizuje głośniki telewizora z wybranymi soundbarami Sony, aby wzmocnić kanał głośnika centralnego w celu uzyskania wyraźniejszych, pełniejszych dialogów i bardziej wciągającego dźwięku.

Jakie funkcje Smart TV posiada Sony XR55X90LAEP ?

System operacyjny Google TV zapewnia dostęp do kilku tysięcy aplikacji, w tym wszystkich popularnych serwisów streamingowych. Umożliwia wyszukiwanie za pomocą głosu. Ponadto wbudowany Chromecast umożliwia klonowanie zawartości smartfona na ekran telewizora w pełnej jakości. Współpracuje również z technologiami AirPlay i Apple HomeKit.

Ile prądu zużywa Sony XR55X90L?

Ten telewizor posiada klasę efektywności energetycznej G i zużywa 82 kWh energii elektrycznej w SDR i 115 kWh w trybie HDR na każde 1000 godzin działania.

Gdzie kupić Sony XR-55X90L?

Listę elektromarketów, gdzie możesz kupić ten telewizor sprawdzisz w sekcji Cena – gdzie kupić najtaniej?

Kliknij, aby ocenić od 1 do 5
[Głosów: 6 Ocena: 4.2]
Błażej Zieliński
Błażej Zieliński

Entuzjasta telewizorów o wieloletnim doświadczeniu w recenzowaniu sprzętu elektronicznego. Błażej jest również pasjonatem sportu, a jego drugie zainteresowanie to wspieranie lokalnych drużyn sportowych.

📧 Masz pytania? Napisz do mnie!

Chętnie usłyszymy co sądzisz!

Dodaj Odpowiedź

telepedia.pl
Logo
Porównaj produkty
  • Total (0)
Porównaj
0